K-DRON

Logo konferencji stanowi K-Dron jedenastościenna bryła geometryczna odkryta przez Janusza Kapustę w 1985 roku, który stworzył go w wyniku rozmyślań na temat, jak narysować nieskończoność. Nazwa K-dronu pochodzi od słowa dron, które w języku greckim oznacza ścianę, a k jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.

Bryła została wymyślona w trakcie przygotowań do wystawy Janusza Kapusty i jego kolegi w jednej z galerii Nowego Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek 2 kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta wpadł na formę przestrzenną, na podstawie której wykonał następnie model przestrzenny bryły.

W skład K-dronu wchodzi powierzchnia k-dronowa, będąca rombem z dołączonymi trójkątami prostokątnymi i bazy k-dronu. Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian.

Układy k-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, jakkolwiek każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje z światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.
K-dron, pomnik w Kole.

Jest wykorzystywany do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych. Zastosowań tej bryły jest bardzo dużo – Janusz Kapusta opisał 50 zastosowań w swojej książce, a w kwietniu 2001 roku mówił o znalezieniu już 168.